سلامت پوست

توصیه های عمومی برای سلامت پوست:

بدون شک اختصاص دادن زمان کافی در طول شبانه روز به مراقبت و سلامت پوست و استفاده از کرم های مناسب می تواند به حفظ سلامت و شادابی پوست کمک نماید. با این حال برای کسانی که وقت و سرمایه کافی برای این نوع از مراقبت ها ندارند و یا معتقد به استفاده از کرم های مخصوص پوستی نمی باشند، توصیه های عمومی مفیدی وجود دارند که می توانند روند طبیعی پیر شدن پوست را کندتر کرده و از مشکلات مختلف پوستی جلوگیری نمایند. در این پست به برخی از این توصیه ها اشاره می کنیم.

  • از پوست خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید

شاید مهم ترین عامل پیر شدن پوست، اشعه ماوراء بنفش (UV) موجود در نور آفتاب باشد.

این اشعه می تواند باعث تخریب لایه کلاژن پوست، ایجاد چین و چروک، ایجاد لک های قهوه ای رنگ پوستی و البته سرطان پوست گردد.

برای این منظور باید با کرم و لوسیون ضد آفتاب با SPF حداقل ۱۵ و یا بیشتر، نقاطی از پوست مانند صورت، گردن و دستها را که معمولا در معرض نور آفتاب هستند، محافظت کرد.

قدرت محافظتی ضد آفتاب ها معمولا پس از سه تا چهار ساعت کاهش می یابد.

پس اگر مثلا صبح زود ضدآفتاب را به کار برده اید و از منزل خارج شده اید، اگر در هنگام ظهر در معرض نور آفتاب قرار می گیرید، باید ضدآفتاب را دوباره به کار ببرید. توجه داشته باشید که قوی ترین زمان تابش نور آفتاب در طول روز بین ساعت ده صبح تا چهار بعدازظهر است. از این رو تجدید ضدآفتاب در هنگام ظهر اهمیت دوچندان پیدا می کند.

در این ساعت ها توصیه می شود که از پیاده روی به خصوص با لباس آستین کوتاه و شلوارک اجتناب کنید و در صورت نیاز از کلاه و لباسهایی با میزان پوشش مناسب استفاده نمایید.

اشعه ماوراء بنفش همچنین از صفحه مانیتورها نیز منتشر می شود، به خصوص اگر از استانداردهای لازم برخوردار نباشند. پس بهتر است مطمئن شوید که مانیتور شما کمترین میزان اشعه را منتشر می کند و در غیر این صورت از محافظ های جداگانه که در مقابل صفحه قرار داده می شوند، استفاده نمایید.

  • سیگار نکشید

سیگار کشیدن باعث پیر شدن پوست، از دست رفتن شادابی آن و افزایش چین و چروک می گردد. سیگار کشیدن باعث تنگ شدن عروق بسیار ریز تغذیه کننده پوست گردیده و باعث کاهش خونرسانی به پوست می گردد. در نتیجه اکسیژن و مواد لازم برای تغذیه و بازسازی پوست کمتر به آن می رسند. از سوی دیگر سیگار کشیدن باعث تخریب پروتئین های کلاژن و الاستین پوست می شود که مانند یک داربست قوام و خاصیت ارتجاعی پوست را حفظ می نمایند. تخریب این لایه از پوست باعث افتادگی و افزایش چین و چروک می گردد. علاوه بر همه این موارد، سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست و لبها را نیز افزایش دهد.

  • با پوست خود با ملایمت رفتار کنید

برای شستشوی روزانه پوست از آب بسیار داغ استفاده نکنید. حمام کردن طولانی، استفاده از آب بسیار داغ و استفاده از صابون ها و شوینده های بسیار قوی باعث برداشته شدن چربی طبیعی پوست و خشکی پوست می گردند. از آب گرم و شوینده های ملایم برای شستشوی پوست استفاده نمایید. اگر پوست شما خشک است، از یک مرطوب کننده مناسب استفاده کنید. برای صبح و پیش از خروج از خانه از یک مرطوب کننده دارای ضدآفتاب استفاده نمایید.

صورت و بدن خود را پس از شستشو و استحمام بیش از حد خشک نکنید. اجازه دهید کمی رطوبت روی پوست باقی بماند.

حوله برای خشک کردن پوست مناسب تر از دستمال می باشد. افراد مسن اگر نیاز به استحمام روزانه دارند، نباید هر روز بدن خود را لیف بزنند، زیرا چربی پوست آنها بسیار کمتر از زمان جوانی است و این امر باعث خشکی و به خطر افتادن سلامت پوست و گاهی ایجاد حالت اگزما می گردد.

افراد مسن با پوست خشک می توانند تنها مناطقی را که عرق می کنند برای پرهیز از بوی بد با مواد شوینده شستشو بدهند و باقی بدن را تنها با آب بشویند.

آقایان برای اصلاح صورت ترجیحا از ژل های مخصوص پیش از تراشیدن استفاده کنند و موها را در مسیر رویش آنها (و نه در خلاف جهت) بتراشند.

  • خواب کافی

اثرات خواب بر سلامت پوست و زیبایی در سال ۲۰۱۹ برآورد می شود که صنایع مرتبط با مراقبت از پوست رقمی بالغ بر ۱۳۰ میلیارد دلار فروش داشته باشند. این مبلغ نشانگر اهمیتی است که مردم سراسر جهان به سلامت، شادابی و زیبایی پوست خود می دهند.

اما در کنار تمامی هزینه و زمانی که افراد برای مراقبت از پوست و زیبایی خود صرف می کنند، گاهی رموز ساده ای وجود دارند که می توانند تاثیرات شگرفی بر سلامت و شادابی پوست به خصوص پوست صورت افراد داشته باشند.

یکی از این رموز ساده و عملی، اثرات خواب بر سلامت و ظاهر پوست انسان است که در این مقاله به آن می پردازیم.

اثرات خواب بد و ناکافی بر پوست صورت :

خواب کم و شرایط بد خواب می تواند باعث اثرات زیر بر پوست صورت گردد: افتادگی پلکها، ورم کردن چشمها، ایجاد یا تشدید حلقه سیاه دور چشم (Eye Dark Circle)، پریدگی رنگ صورت، افزایش چین و چروکهای پوست، تشدید خطوط و شیارهای موجود در صورت و عمیق تر شدن شیار بین بینی و گوشه لبها. یک مطالعه علمی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که محدودیت خواب برای تنها دو روز، به شکل محسوسی بر زیبایی و شادابی پوست صورت افراد داوطلب تاثیر منفی داشت.

دلایل اهمیت خواب بر مراقبت و سلامت پوست :

ذکر این نکته الزامیست که زمان خواب زمان ترمیم قوا و بازسازی برای کل بدن است و این موضوع منحصر به پوست نمی باشد. پوست و لایه های مختلف آن نیز تابع این قاعده کلی هستند.

در تاریکی شب و فارغ از عوامل آسیب رسان نظیر اشعه ماوراء بنفش تابیده شده از خورشید یا مانیتورهای مختلف، پوست فرصت می یابد که خود را بازسازی نماید. با کم شدن فعالیت برخی ارگانها نظیر دستگاه گوارش و عضلات، نیاز به گردش خون در این ارگانها و اندام ها نیز کاهش می یابد. لذا خون می تواند به نحو بهتری به بخشهایی مانند پوست برسد.

افزایش خونرسانی به پوست باعث می شود که مواد مضری مانند رادیکال های آزاد که در طول روز بر اثر تابش اشعه ماوراء بنفش ایجاد شده اند، توسط سیستم دفاعی بدن از بین بروند و جلوی اثرات مخرب آنها گرفته شود. از سوی دیگر، حرکات صورت در زمان خواب نسبت به زمان بیداری به حداقل خود می رسد.

این بدان معناست که لایه های کلاژن و الاستین (که نقش داربست پوست را دارند و تخریب آنها باعث افتادگی پوست و ایجاد چین و چروک می گردد) کمتر درگیر حرکات کششی و انقباضی می شوند.

کاهش حرکت این لایه ها به همراه افزایش جریان خون، به بافت کلاژن و الاستین پوست اجازه می دهد که آسیب های وارده در طول روز را ترمیم کند و به اصطلاح خود را بازسازی نماید.

آنچه باید انجام دهید:
بین هفت تا نه ساعت بخوابید. بهترین داروی شادابی و سلامت پوست صورت شما، خواب کافی می باشد. اگر همواره کم می خوابید و از ظاهر پوست خود راضی نیستید، این دستور را تنها برای یک تا دو هفته به کار ببندید. تاثیر آن را به وضوح خواهید دید.

برخی از افراد حتی با جبران کمبود خواب خود در تعطیلات آخر هفته، شاهد تغییر و شادابی پوست خود می شوند. خواب کم، باعث پیرشدن سریع تر پوست و جلوگیری از ترمیم و بازسازی آن می شود.

در مقابل خواب کافی باعث کاهش ورم چشمها، افتادگی پلکها و حلقه سیاه دور چشم می شود، رنگ صورت را بازتر و شاداب تر می کند و از میزان چین و چروک و عمق شیارهای پوست می کاهد.
صورت خود را پیش از خواب بشویید. با یک شوینده ملایم صورت خود را از مواد آرایشی، چربی و سایر آلودگی ها پاک نمایید تا منافذ پوستی باز شوند و اکسیژن که برای تنفس و ترمیم سلولی مورد نیاز است به پوست برسد.
اگر پوست شما خشک است یا پس از شستن خشک می شود، از یک مرطوب کننده ملایم (و نه الزاما گران قیمت) پیش از خواب استفاده نمایید.
حتی الامکان به پشت بخوابید.

خوابیدن روی صورت می تواند باعث افزایش چروک گردد. توجه داشته باشید که کیفیت خواب شب بسیار مهم است. اگر نمی توانید به پشت بخوابید و تلاش برای به پشت خوابیدن به کیفیت خوابتان لطمه می زند، لازم نیست این کار را انجام دهید.

از یک بالش با روکش نرم که کمترین آسیب را به پوست می زند و ضمنا سرتان در آن فرو نمی رود، استفاده نمایید.
سر خود را بالاتر از سطح بدن نگه دارید. این کار علاوه بر کاهش خطر ریفلاکس معده و احتمال خرخرکردن، باعث کاهش بروز تورم چشمها و ایجاد حلقه سیاه دور چشم پس از بیدارشدن می شود، زیرا خون به شکل بهتری از وریدهای سطحی پوست صورت به سمت قلب تخلیه می گردد و امکان تجمع خون در حفره اطراف چشم کاهش می یابد و در نتیجه بر سلامت پویست و زیبایی شما می افزاید.